Menu

10. dec: ”Ture med NUBI er noget at skrive hjem om”

10. december 2014 kl. 09:14
I året hvor NUBI fylder 75 år år har vi valgt at kigge lidt tilbage på nogle af de profiler der har repræsenteret klubbens 1. hold igennem tiderne. En lille julekalender hvor vi hver dag åbner en ny låge og hører fra en tidligere 1. holdsspiller.

Bag dagens låge skal vi møde Thomas Schou. Schou var på NUBIs 1. hold i den første halvdel af 00’erne og var det ikke for skader kunne det være blevet til flere kampe fra hans side. En rigtig fighter på banen der løb solen sort hele kampen.


Navn
Thomas Schou
Position på banen: 6’er - Med licens til at løbe og kæmpe røven ud af shorts'ene, men ikke drible...
Alder: 39 år
Antal kampe: 74


Hvad laver du i dag?
- Skolelærer (engelsk, svømning og idræt).


Hvordan var din debut for NUBIs 1. hold?
- Jeg debuterede relativt sent pga skader (hvilket var et tilbageværende problem) og studie i Hjørring. At endelig komme til at spille på NUBIs bedste hold, et hold som jeg havde set meget op til, var en fantastisk oplevelse. Og nu var jeg på det hold, som miniputterne, lilleputterne osv drømte om at spille på. Stort.


Hvad har været din største fodboldoplevelse?
- Min største fodboldoplevelse er nok en tur til Marseille som yngligespiller med Kampar Keld og Henning The Smoker ved roret. Vi spillede et par uforglemmelige kampe dernede og havde derudover en fænomenal tur.


Er der en specifik kamp eller episode fra din tid i NUBI der står klarest i erindringen?
- Ture med NUBI er i det hele tager noget at skrive hjem om. Så mange oplevelser jeg har haft fordi, der var en masse frivillige ledere, der kunne og ville noget. Tak for det!
- Og så var der sæsonen i 2005, hvor vi vinder en stribe kampe (hele anden halvdel af sæsonen) og slutter af som Jysk Mester i serie 3 - også ret okay.

- Det der ellers slår mig ved NUBI er, at jeg savner det når jeg har været væk. Kammeratskabet er topklasse. Og efter, at jeg er stoppet og kun får tid til lidt sporadisk boldspil med "de gamle", er det stemningen og atmosfæren i klubben og omklædningsrummet, som jeg virkelig savner eller ser frem til.


Er der nogle holdkammerater, trænere eller ledere du vil fremhæve fra din aktive tid i NUBI?
- Masser af folk har gjort det godt i NUBI. Jeg vil ikke fremhæve nogen frem for andre. Bare sige: ingen nævnt ingen glemt. Forza NUBI!

 

undefined

Thomas Schou på et af klubbens ungdomshold i 1992. Schou står bagest nr. 3 fra højre.

 

undefined

NUBIs 1. hold i 2002. Thomas Schou sidder forrest nr. 2 fra venstre.

 

undefined

NUBIs 1. hold i 2003. Thomas Schou sidder forrest nr. 2 fra højre.

 

undefined

NUBIs 1. hold der blev Jysk Mester for serie 3 hold i 2005. Thomas Schou sidder forrest nr. 2 fra venstre.

 

Luk