23. dec: "I NUBI står vi sammen"
Bag dagens låge skal vi møde Hermann Jensen. Hermann nåede hele 270 kampe for NUBI og det til trods for at han også havde et par sæsoner i Chang. Til trods for hans flotte karriere på 1. holdet er han også kendt for det store stykke friviillige arbejde han har leveret i NUBI igennem mange år. Hermann startede som ungdomstræner i NUBI 1964 og har mere eller mindre været frivillig i klubben lige siden. Han har været ungdomstræner, herretræner, dametræner, kasserer, redaktør på årbog og medlemsblad og meget andet.
Navn Hermann Jensen
Position på banen: Angriber-midtbane
Alder: 67 år
Antal kampe: 270
Hvad laver du i dag?
- Jeg er pensionist. Så tiden fordeles mellem familien, sommerhuset i Hou og NUBI, hvor jeg er inspektør sammen med Kukke. Hver anden uge 2-3 vagter i NUBI, og den anden uge 3-5 vagter plus alt det løse jeg hjælper med i NUBI. Så tiden flyver afsted.
Hvordan var din debut for NUBIs 1. hold?
- I 1965 havde vi et rigtig godt Ynglingehold i NUBI, der i turneringen kun blev overgået af Chang. Bl.a. slog vi NUBI’s daværende serie 3 hold 11-0 i en træningskamp lige før efterårssæsonen startede. Så da vores turnering var slut, manglede NUBI’s 1. hold to kampe, og de lå sidst med 4 point. Flere fra det gode Y-hold blev så rykket op, bl.a. Erik Møller, WO og undertegnede, og så tog vi lige Ivan på 16 år med også, da vi skulle møde Ulsted på hjemmebane, og de førte rækken og var ubesejret i 20 kampe. Men den rekord røg, da de mødte NUBI, der efter en god kamp vandt 4-2. Hvilket kom helt bag på Ulsted!! I den sidste kamp vandt vi over den anden oprykker, men med 8 point, var NUBI en sikker nedrykker. Men allerede året efter rykkede NUBI atter op i serie 3. Så oprykning i det første år som senior i NUBI – det kunne ikke blive bedre.
Hvad har været din største fodboldoplevelse?
- Jeg har været medlem af NUBI siden april 1954, så der har været mange store og uforglemmelige oplevelser. Først og fremmest har jeg været med til mange oprykninger. Bl.a. i 1970 hvor vi gik ubesejret gennem Serie 4. Vi vandt 20 kampe og spillede to 1-1. NUBI rykkede op med 42 point mens Vestbjerg fik 41, men kun et hold rykkede op. Det må ha’ været bittert for Vestbjerg, der i de to kampe mod NUBI tabte 1-4 og spillede 1-1!
- Nævnes skal også, da vi i 1971 nåede til 10 runde i Pokalturneringen og mødte Horsens 2. divisionshold på udebane. Jeg fik reduceret for NUBI til 1-2, hvilket var stillingen i lang tid, men desværre endte vi med at tabe 2-10. Men 8 busser proppet med NUBI-tilhængere kørte til Horsens og støttede os. Det var helt fantastisk.
- Sommeren 1967 havde jeg lyst til at prøve lidt mere og skiftede så til Chang i 3. division. Det gik godt og året efter blev jeg topscorer på deres divisionshold. Forsommeren 1969 kom jeg til skade med benet i en sommerkamp for NUBI, og måtte holde pause 8 mdr. I den periode havde jeg ofte besøg af KH og WO, og det endte med at de lokkede mig med tilbage til NUBI, hvor jeg så startede op igen i 1970. Et skifte jeg ALDRIG har fortrudt!!
- I 1976 var jeg med DAI landsholdet 4 dage i Holland og kort tid efter med på en 15 dages turne i Rusland. En kæmpe oplevelse. Vi spillede 3 kampe på turen og der var 26.000, 31.000 og 35.000 tilskuere til kampene, så det glemmer man aldrig.
Er der en specifik kamp eller episode fra din tid i NUBI der står klarest i erindringen?
- Jeg har været inde på mange af de sportslige højdepunkter på banen, så jeg vil nævne et par stykker der skete udenfor. I 1970’rne havde NUBI kun en træningsbane der lå ved siden af det daværende teglværk. Jeg var på det tidspunkt klubbens kasserer og træner for 3-4 og 5 holdet. Fra kl. 19.00-20.30 trænede jeg med 1 holdet. Kl. 20.30 kom ”mine spillere” og så trænede vi igennem til kl. 22.00. Det var hårdt, men jeg var jo ung, og spillerne syntes det var helt ok at træne så sent. Så det gik fint. Men klubhuset var for lille, så hver torsdag eftermiddag i et par år tog WO, KH og undertegnede ud til Fritidsforvaltningen i Hasseris og fortalte den daværende rådmand hvor usle kår NUBI havde. Det hjalp. Jeg blev formand for byggeudvalget, men det var godt nok ved at tage livet af mig, men efter en lang proces fik NUBI i 1979 nyt klubhus, som der senere er blevet bygget lidt til. Det var fra skrot til slot!
- En anden sjov anekdote er fra starten af 1970’rne hvor NUBI’s slik-leverandør forærede NUBI et sort/hvid TV, til den nye opholdsstue vi lige havde bygget til. Men der gik desværre kun en uge, så var Tv’et stjålet. Da Svend Erik Larsen og jeg opdagede dette, gik vi en tur mellem de mange træer der omkransede klubhuset, og fandt nogle plastic strimler hængende i træerne. Dem fulgte vi, og ganske rigtigt. Nede i enden af anlægget i det tætte buskads, stod vores TV, klar til afhentning næste aften. Vi fortalte politiet om vores iagttagelser, og aftalte der kom to mand i NUBI næste aften ved 22-tiden når der blev mørkt. De 2 betjente gemte sig ved klubhuset, og vi aftalte, at hvis en af dem gik mellem træerne ned mod Tv’et, skulle de give sig til kende. Svend Erik og jeg gik tættere på Tv’et, hvor vi lå godt gemt under et grantræ. Da der var gået to timer, uden at der var sket noget, startede dramaet!!!
- Det skal lige nævnes, at på det tidspunkt boksede Svend Erik kampe i Lindholm Bokseklub. En af betjentene vovede sig ned mod ”gerningsstedet”, og blev råbt an,men uden at svare. Svend Erik sprang frem i mørket og svingede højrehånden, og betjenten faldt til jorden som et fældet træ. Da vi så hvem der lå på jorden, blev Svend Erik helt ude af den, og løb op for at hente den anden betjent. Vi fik liv i ham og hans kollega kørte ham straks på sygehuset. Næste dag besøgte Svend Erik og jeg betjenten, der var indlagt i 2 døgn. Svend Erik undskyldte tusind gange, og var bange for følgerne. Men fra sygesengen kunne betjenten godt se det sjove i episoden, og sagde at det var hans egen skyld, og at Svend Erik bare skulle ta det helt roligt. En episode vi har genfortalt og grinet af mange gange i årenes løb.
- I 1984 inviterede SIFA Bent Egedal og jeg med til EM i Frankrig. 8 dage med ALT betalt. Det var en kæmpe oplevelse. Vi så bl.a. to af Danmarks kampe. 0-1 mod Frankrig hvor Allan Simonsen brækkede benet og 5-0 sejren over Jugoslavien.
- Det var også i 1980’erne NUBI begyndte at afholde bal på Folkets Hus i Nørresundby, den første fredag i hver måned. Jeg tror det var Poul Mariagers ide? Når vi åbnede dørene stod folk i kø hen ad Vestergade. 700 måtte vi lukke ind, så mange unge måtte gå skuffede hjem igen, uden at komme ind. Hver gang tjente vi omkring 13.000 kr. når alt var betalt. Da var det noget ved at være kasserer i NUBI!
- I 1999 da NUBI fyldte 60 år havde vi besøg af det danske old boys landshold, og jeg var øverst ansvarlig for arrangementet. Men heldigvis var folk meget flinke til at hjælpe, og under selve kampen havde vi 150 frivillige i gang. Da klubhuset var lukket land for alle, undtagen spillerne og enkelte ledere, skulle alt salg m.m. ske fra boder rundt om på anlægget, ligesom vi lejede en kæmpe stå-tribune i Randers. Vi havde 2.300 betalende tilskuere inde til kampen, så at NUBI, forstærket med AaB spillere efter en god kamp tabte 2-5, gjorde ikke oplevelsen mindre. Efter kampen havde vi spisning med spillerne, og det var en stor oplevelse at være tæt sammen med Michael Laudrup, Henrik Larsen, Torben Piechnik og hvad de nu hed alle sammen.
Er der nogle holdkammerater, trænere eller ledere du vil fremhæve fra din aktive tid i NUBI?
- En af dem jeg beundrer mest er nok John Kiil, der også har været leder i NUBI i mange år. Helt præcist mener jeg det er 41 år. Deraf 34 år som Ungdomsformand, og jeg tror roligt man kan sige, at uden John store engagement for klubben, havde NUBI ikke overlevet for 10-12 år siden! Ud over John har jeg mødt utrolig mange dejlige mennesker i min tid i NUBI. Og alle sætter jeg stor pris på. Bl.a. er vi 11 (med John) der hvert år fejrer nytårsaften sammen. Derudover har vi også de sidste 12 år i uge 37 været på ferie en uge i sommerhus, et eller andet sted i Danmark, ligesom vi også har en biograf-klub, så vi kommer i bio en gang om måneden afsluttende med kaffe på skift.
- Jeg håber NUBI også i årene fremover vil få den hjælp fra de frivillige ledere der er nødvendig. Jeg synes der er sket en markant ændring det sidste år, og kan godt skrive under på… ”AT I NUBI STÅR VI SAMMEN” - god jul til alle!
NUBIs talenthold i 1967. Hermann står bagest nr. 1 fra venstre.
NUBIs 1. hold i 1971. Hermann står nr. 3 fra venstre.
NUBIs 1. hold i 1972. Hermann sidder i midten nr. 1 fra venstre. På holdet er også hans 3 brødre Ivan Jensen, Iver Jensen og John Jensen.
Hermann var med DAI landsholdet i Sovjetunionen i 1976 hvor de spillede foran flere tusinde tilskuere. Hermann står bagest nr. 2 fra venstre.
Hermann rundede 250 kampe for 1. holdet i 1976. Her får han blomster af Svend Erik Larsen.
I forbindelse med pokalkampen mod Horsens i 1971 var Aalborg Stiftidende på besøg i Victoriagade hos familien Jensen hvor billedet her er taget. Hermann og hans 3 brødre var alle en del af 1. holdet der skulle møde Horsens fra 2. division.
I 2002 blev Hermann tildelt et legat fra Gunner NU Fonden som markering for hans mange års frivillige arbejde i NUBI. På billedet står Hermann ved siden af badmintonspilleren Kamilla Juhl. Præsident for Gunner Nu Fonden, ”Guld Harald” Nielsen sidder i midten. Legattet var på 10.000 kr som efter Hermanns ønske gik til indkøb af bolde og oveni fik han 2500 kr han kunne bruge på sin familie.
Hermanns mange års frivillige arbejde har resulteret i flere flotte tildelinger bl.a. JBU’s Sølvnål i 1980, DBU’s Sølvnål i 1990 samt Æresmedlem i NUBI i 1999.
Hermann var i mange år træner for NUBIs 3-4-5 hold og her er det Serie 5 fra 1980’erne han har ansvaret for.
Billedet her er fra Hermanns tid i Aalborg Chang hvor de i 1968 gæstede Århus Stadion i 3. division. Billedet var med i konkurrencen om at blive årets sportsfoto 1968.