Menu

6. dec: "Pokalkampen mod Horsens var største oplevelse"

06. december 2014 kl. 10:26
I året hvor NUBI fylder 75 år år har vi valgt at kigge lidt tilbage på nogle af de profiler der har repræsenteret klubbens 1. hold igennem tiderne. En lille julekalender hvor vi hver dag åbner en ny låge og hører fra en tidligere 1. holdsspiller.

Bag dagens låge skal vi møde Willy Olesen kendt som WO. WO har været medlem af NUBI i over at halvt århundrede og udover at have repræsenteret 1. holdet har han haft utallige poster i klubben og er også æresmedlem i NUBI. Som spiller var han kendt som en fighter der altid gav sig fuldt ud og kæmpede til det sidste.


Navn
Willy Harboe Olesen
Position på banen: Midtbanespiller/Højre Half(nr. 4)
Alder: 67 år
Antal kampe: 221


Hvad laver du i dag?
- Pensionist. Heldigvis kan jeg i dag stadigvæk, hygge mig med mange af mine tidligere holdkammerater, som alle i dag er old-boys.


Hvordan var din debut for NUBIs 1. hold?
- Jeg deltog første gang på NUBIs førstehold, da jeg var 15 år, det var ved et sommer stævne i Hadsund. Jeg blev fast mand på 1. holdet i 1966, da jeg var 18 år gammel.  Vi spillede i serie 4 og det var et rigtig spændene år, vi endte med at rykke op i serie 3. Derefter havde jeg 10 gode år på NUBIs 1. hold, med både oprykning og nedrykning gennem årene. Jeg sluttede i serie 2.


Hvad har været din største fodboldoplevelse?
- Der har været mange store oplevelser, bla. pokal kampene i 1971, da  vi spillede i serie 3 mod bla. Hørby i serie 1, hvor vi vandt 6 - 1. Den største oplevelse var dog kampen mod Horsens, der dengang spillede i 2 division, selv om vi tabte stort 10-2, var det en kæmpe oplevelse, med stor opbakning fra NUBIs mange tilskuere, der fulgte os gennem hele pokal turneringen.


Er der en specifik kamp eller episode fra din tid i NUBI der står klarest i erindringen?
- En kamp jeg husker rigtigt godt var også en pokalkamp, denne gang mod Gistrup, hvor vi vandt 3-2 og hvor jeg scorede 2 gange.


Er der nogle holdkammerater, trænere eller ledere du vil fremhæve fra din aktive tid i NUBI?
- Jeg har igennem min aktive tid i NUBI haft mange gode fodboldkammerater, rent fodboldmæssigt vil jeg dog fremhæve Ivan Jensen og Ole Nielsen, som efter min mening, har været de største talenter i min aktive tid i NUBI. Som en speciel træner kan nævnes Bent Wisse, som vi havde da vi spillede pokalkampene i 1971. Han formåede at få holdet til at fungere optimalt, ved hans gode mandskabspleje.

 

undefined

NUBIs. 1. hold i 1970. WO sidder forrest nr. 1 fra venstre.

 

undefined

NUBIs 1. hold i 1976. WO står bagest nr. 2 fra venstre.

 

undefined

WO gik direkte fra at være 1. holdsspiller til at være 1. holdstræner. Her fra 1978.

 

undefined

Luk