Menu

Orientering fra FU

image
25. november 2015 kl. 12:01
Læs mere her...

Lørdag den 31. oktober spillede klubbens 1. hold sidste kamp i sæsonen i serie 2 på hjemmebane mod Storvorde. Kampen blev vundet 6-0 og spillerne kunne tage til afslutningsfest samme aften med visheden om at det også hedder serie 2 når turneringen starter op igen til foråret.

Det skulle dog ændre sig.

Holdets serie 2 pulje bar i efteråret præg af to sager hvor hold havde benyttet ulovlige spillere med efterfølgende indberetning/protest til DBU Jyllands Diciplinærudvalg. Først blev Aalborg KFUM taberdømt i 8 kampe da de havde benyttet en ulovlig spiller og efterfølgende blev Vodskov IF taberdømt i 11 kampe hvor de havde benyttet en ulovlig spiller. Det sidste forhold indberettede vi, da vi blev opmærksom på det.

9 dage efter turneringens afslutning valgte Vodskov IF at anke afgørelsen af deres diciplinærsag til DBU Jyllands Appeludvalg, som de er i deres gode ret til. Her blev sagen vurderet på ny og Appeludvalget udsendte dagen efter deres afgørelse. Vodskov IF har stadig gjort sig skyldige i brug af en ulovlig spiller, men Appeludvalget vurderede at det ikke skulle koste pointstraf, men derimod kun en bøde på 1000 kr. Derfor fik Vodskov deres point igen og det resulterede i at vores 1. hold røg under stregen og dermed nedrykning til serie 3.

Hvor Diciplinærudvalget holder sig til Fodboldlovene og træffer sine afgørelser ud fra gældende love og regler, har Appeludvalget mulighed for at vurdere sagerne ud fra andre kriterier. De har derfor skønnet at forseelsen ikke er ”slem nok” til at skulle koste pointstraf til Vodskov IF.

Som klub mener vi at Appeludvalgets afgørelse stiller en masse nye spørgsmål som vi også har forelagt DBU Jyllands bestyrelse. De har dog ikke ønsket at svare på vores spørgsmål og samtidig har de afvist at vi kan få sagen vurderet af fodboldens appelinstans hos DBU. Vi tager DBU Jyllands afgørelse til efterretning og kigger nu fremad.

Sportsligt hedder det derfor serie 3 til foråret og målsætningen er klar. Vi skal hurtigst muligt tilbage til serie 2 hvor vi også mener vi har niveau til at befinde os. Det ser ud til vi kan holde sammen på truppen og med klubbens 2. hold der var snublende tæt på også at spille i serie 3, har bredden ikke været bedre i mange år.

Vi ses til den nye sæson – standerhejsning bliver lørdag den 30. januar.


Forretningsudvalget
NUBI

Luk