Sejr i første træningskamp

Kampen var henlagt til kunstgræs banerne ved AaB og modstanderen var Aalborg B52 der spiller i serie 2 og vi vandt kampen med 2-1. Det var tydeligt at kampen var den første i år og både timing og løb er endnu ikke på plads. Der var dog flere positive elementer at tage med for holdets nye cheftræner Torsten Møller Jensen.
Torsten brugte første træningskamp på at se mange spillere an og havde hele 18 spillere med og de mange udskiftninger gav selvsagt en del omrokeringer og ustabilitet.
Der var 4 nye spillere med på holdet og de gjorde alle en fin figur og blandt andet blev det til en scoring af unge Bendix Sørensen.
Næste træningskamp for holdet er lørdag den 21. februar hvor vi igen spiller på kunstgræs ved AaB. Denne gang er modstanderen FC Solsiden fra serie 1.
NUBI-Aalborg B52 2-1 (2-1)
1-0: Jes Rødhus
1-1: B52
2-1: Bendix Sørensen